RD Nová Bělá

Architektonická studie rodinného domu

 

Studie: 2020

Zastavěná plocha: 198 m2

Podlahová plocha: 210 m2

Místo: Ostrava – Nová Bělá

 

Architektonické řešení

Vzhledem k celkem obtížné orientaci pozemku na sever bylo zákládním požadavkem klienta takové řešení, kdy do všech obytných místností bude svítit ranní slunce z východu. Proto došlo k natočení objektu tak, aby byl tento požadavek splněn a zároveň byly všechny obytné místnosti umístěny na východní straně objektu. Pro co největší světelné zisky pak byla vysunuta ta část objektu, kde se nachází kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Tento prostor je poměrně velkoryse prosklen, což mu dává dostatek světla a přímý kontakt se zahradou, kterou doplňuje terasa s bazénem. Objekt je funkčně rozdělen tak, že v dolní části se nachází technické zázemí, na které navazuje ložnice a dispozici ukončuje obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Druhé nadzemní podlaží je věnováno dvěma dětským pokojům a pracovně/hostinskému pokoji.

Dalším požadavkem klienta byla minimalizace zastínení terasy a zahrady samotným objektem. To se povedlo díky zapuštění 2.NP směrem na západ, což vedlo k redukci zastínění o 40%.

Fasáda objektu má minimalistický charakter bez zbytečných motivů a dekoru. Hlavní hmota je bíla, ale aby objekt neměl neosobní a chladný charakter, je fasáda probarvena přírodním motivem a to zejména ve druhém nadzemním podlaží, které je obloženo dřevem. Tento motiv se propisuje i do zastřešení pergoly a přístřešku pro druhý automobil. Použitím dřevěných latí v obou nadzemních podlažích dochází k estetickému propojení obou podlaží a objekt je vizuálně vyvážený.