RD Dvě stodoly

RD Dvě stodoly

Architektonická studie rodinného domu

 

Studie: 2020

Zastavěná plocha: 252 m2

Podlahová plocha: 230 m2

Místo: Šternberk

 

Architektonické řešení

Cílem projektu bylo vytvořit moderní venkovské stavení, které bude odkazovat na historickou tradici vesnických obydlí, ale zároveň bude reflektovat současnou architekturu a splňovat požadavky moderní doby. Objekt tedy vychází z tvaru stodoly, který byl minimalisticky zjednodušen do jeho úplného základu. Z tohoto tvaru pak vznikají dvě samostatné jednotky, které se navzájem překrývají a jsou propojeny krčkem, který má funkci hlavního vstupu. Vstup je díky toho částečně zapuštěn, čímž vizuálně vztahuje návštěvníky dovnitř a tím posiluje svou funkci.

Hlavní objekty mají rozdílnou funkci a tomu odpovídá i jejich barevné řešení, přičemž si zachovávají společné rysy tak, aby i přes jasné vzájemné vymezení působily jako jeden celek. První z nich je rozdělen na dvě části a to část privátní přístupnou pouze ze vstupní haly, disponující ložnicí majitele s koupelnou a šatnou. Druhá část je přístupná pouze z exteriéru a má funkci garáže pro dvě auta. Jedná se primárně o privátní prostory, kam by cizí návštěvníci neměli mít přístup a proto byla zvolena tmavá fasáda tohoto objektu. Jeho opakem je stodola číslo dva, která je návštěvníkům mnohem více otevřená, kdy v jejím 1.NP je obytná kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem disponující velkorysým prosklením směrem na terasu, 2.NP je věnováno dětem a jejich potřebám a obsahuje dva dětské pokoje, koupelnu a hernu. Proto byla zvolena pro tento objekt světlá fasáda, čímž dochází k efektu toho, kdy se obě hmoty vzájemě doplňují a vytvářejí vyváženou koncepci stejně jako jin a jang.

Vstupní část objektu má funkci hlavního komunikačního prostoru, který je rozcestím celého objektu. Je průchozí, takže je odsud možné pokračovat rovnou na zahradu s terasou a bazeném nebo je možné jít do hlavního společného prostoru obytné kuchyně, případně navštívit i polosoukromé zóny, které se nachází v 2.NP hlavního objektu. Rovněž z něj lze vejít do privátní zóny majitele.