Rekonstrukce podkroví, Polanka nad Odrou

Architektonická studie rekonstrukce podkroví

 

Studie: 2019

Zastavěná plocha: 123 m2

Podlahová plocha: 107 m2

Místo: Polanka nad Odrou

 

Architektonické řešení

V současnosti je podkroví obýváno rodinou čítající dvě děti. Vzhledem k poměrně malým střešním oknům a nevhodné výmalbě je světelná pohoda v hlavním pobytovém prostoru, čímž je obyvák s kuchyní, nedostačující. Na to návrh reaguje použitím co nejsvětlejších barev, které celý prostor oživí a dodají mu lehkost. Dalším prvkem napomáhajícím k oživení tohoto prostoru je variantní návrh krbu/vinotéky. Obě varianty mají svá pozitiva. Rohový krb dodá interíéru teplo domova a jistou romantiku živého plamene s narovnanými špalky dřeva v pozadí. Naopak vinotéka s knihovnou přidá elaganci a komfort pro jeho obyvatele. Ze střešního okna v kuchyni se stanou dveře na nově přistavěnou terasu, ze které bude skrz schodiště přímý přístup do zahrady.

Dalším výrazným zásahem je přeskupení koupelny a WC, kdy z původně dvou samostatných místností vzniká jeden kompaktní celek, který navazuje na styl kuchyně s obývacím pokojem. Oproti původnímu stavu zde přibude velkorysý sprchový kout a nově zde budou dvě samostatná umyvadla pro větší pohodlí obyvatel. Dále zde vznikne vestavěná skříň, jež bude zároveň ukrývat pračku se sušičkou, které budou ustaveny nad sebou.

Dětský pokoj je ustaven tak, aby obě děti měly svůj pracovní a odpočinkový prostor i přes to, že sdílejí pouze jeden pokoj. V centru pokoje pak vzniká hlavní hrací zóna, kde si děti můžou hrát a tvořit. Byla zde zachována snaha o použití co nejsvětlejších barev tak, aby vznikla přijemná atmosféra podporující kreativitu a rozvoj dětí.

Do ložnice byla navržena nová postel a toaletní stolek. Průchod do šatny zůstal beze změny a šatna nebyla řešena.