RD ve svahu

Architektonická studie rodinného domu

 

Studie: 2019

Zastavěná plocha: 210 m2

Podlahová plocha: 202 m2

Místo: Ostrava - Poruba

 

Architektonické řešení

Charakter pozemku se svažuje od severu k jihu, na to projekt reaguje zařezáním objektu do svahu, čímž dochází k jeho vertikálnímu členění na dvě nadzemní podlaží, které mají přímý přístup na terén. Zároveň objekt slouží jako pomyslná hradba mezi veřejným a soukromým prostorem. Ze severní strany, která je orientována do veřejného prostoru, je objekt až na hlavní vstup a vjezd do garáže zcela uzavřen, naopak jižní strana ústící do zahrady je zcela otevřena pro maximalizování pocitu soukromí a výhledu do zahrady.

Vertikálnímu rozdělení podléhají i fuknční zóny objektu, 2NP se dělí na dvě části. V první části se nachází hlavní vchod se vstupní halou a se zázemím a garáží pro dva automobily. Druhá část tohoto podlaží je privátní prostor rodičů s velkorysou ložnicí, šatnou a koupelnou.

Objem 1NP je rovněž funkčně rozdělen do dvou částí, kdy je západní strana vyhrazena dětským pokojům s potřebným zázemím a východní stranu tvoří jeden spojitý otevřený prostor začínající kuchyní, která plynule přechází v jídelnu zakončenou obývacím pokojem. Z obývacího pokoje a dětských pokojů pak můžeme plynule přejít na terasu která je zastřešená a disponuje “černou” kuchyní. Součástí terasy je i bazén.